Stoner wygrywa w Walencji, Dovizioso drugim wicemistrzem

dodano: 07.11.2011

Tegoroczny mistrz świata, Australijczyk Casey Stoner, zdominował osiemnastą, ostatnią rundę sezonu motocyklowych MŚ MotoGP, w hiszpańskiej Walencji wygrywając po raz dziesiąty w tym sezonie.

Casey StonerZawodnik zespołu Repsol Honda dokonał tej sztuki ruszając z pierwszego pola startowego, po tym jak dzień wcześniej po raz dwunasty w tym roku uzyskał najlepszy czas okrążenia w kwalifikacjach, wyprzedzając o ponad sekundę kolegę z ekipy, Daniego Pedrosę.

Wyścig w Walencji był jednak wyjątkowo trudny z powodu zmiennych warunków pogodowych i przelotnego deszczu. Choć bardzo szybko wypracował blisko dziesięciosekundową przewagę, w połowie dystansu Stoner zwolnił na mokrym torze. Wówczas na prowadzenie wysunął się Ben Spies, jednak Australijczyk zaatakował na ostatniej prostej i wygrał wyścig z przewagą piętnastu tysięcznych sekundy.

Serce stanęło mi w gardle gdy spadł deszcz, nieco zwolniłem i Ben mnie wyprzedził – wyjaśniał zwycięzca. - Przez cały sezon nie musiałem podejmować ryzyka, więc dzisiaj postanowiłem zaryzykować. Wiedziałem, że jestem szybszy w drugiej połowie okrążenia i na wyjściu na prostą startową, więc tam też zaatakowałem. Taka wygrana to coś wspaniałego.

Dovizioso i PedrosaPodium uzupełnił Włoch Andrea Dovizioso, który jednocześnie wygrał trwający niemal przez cały sezon pojedynek o tytuł drugiego wicemistrza świata MotoGP, o dziewięć punktów wyprzedzając kolegę z ekipy Repsol Honda, Hiszpana Daniego Pedrosę.

Emocjonujący wyścig kategorii Moto2 wygrał Włoch Michele Pirro, startujący w ekipie Gresini Honda Moto2, podczas gdy tytuł mistrzowski trafił w ręce Niemca, Stefana Bradla. Pirro to kolega zespołowy Marco Simoncelliego, który dwa tygodnie temu zginął w wypadku podczas wyścigu MotoGP w Malezji.

W Walencji motocykliści wszystkich kategorii pokonali wspólnie okrążenie honorowe na cześć włoskiego zawodnika, prowadzeni przez mistrza świata klasy 500ccm z roku 1993, Kevina Schwantza, który dosiadł Hondy z  numerem 58.

We wtorek i środę zawodników Hondy czekają w Walencji dwudniowe testy przyszłorocznego modelu MotoGP, RC213V, wyposażonego w silnik o  pojemności 1000ccm. Sezon 2012 rozpocznie się w połowie kwietnia od Grand Prix Kataru.