Marquez i Honda na podium w debiucie w MotoGP

dodano: 08.04.2013

Honda w Polsce20-letni Marc Marquez, nowy zawodnik ekipy Repsol Honda, na podium ukończył swój pierwszy start w motocyklowych mistrzostwach świata MotoGP.

Dosiadając fabrycznej Hondy RC213V, Marquez imponował podczas Grand Prix Kataru przez cały weekend. 20-letni Hiszpan, ubiegłoroczny mistrz świata klasy Moto2, był najszybszy w dwóch treningach wolnych, a kwalifikacje ukończył na świetnym, szóstym miejscu - w drugim rzędzie - tuż za zespołowym kolegą, Danim Pedrosą, który zakwalifikował się do startu na trzeciej pozycji.

Koledzy z ekipy Repsol Honda jechali w zwartym szyku niemal przez cały wyścig walcząc o miejsce na podium podczas nocnych zmagań na torze Losail. Pod koniec wyścigu Marquez wyprzedził Pedrosę i na finiszu musiał jeszcze stoczyć bardzo zacięty pojedynek ze starszym o 14 lat, doświadczonym Valentino Rossim, ostatecznie kończąc swój pierwszy wyścig MotoGP na rewelacyjnym, trzecim miejscu.

Nigdy nie byłem tak zdenerwowany przed wyścigiem, jak przed swoim debiutem w MotoGP - powiedział szczęśliwy Hiszpan. - Nie wystartowałem najlepiej, ale od razu rozpocząłem atak i wyprzedziłem wielu zawodników. To był klucz do mojego wyniku. Kiedy jechałem za Danim, wiele się nauczyłem, podobnie jak później za Valentino. Walka z nim to zawsze świetne widowisko, ale to także ciężka praca. Tym razem mnie pokonał, ale to była dla mnie cenna lekcja, która zaprocentuje w kolejnych wyścigach. "

Honda w PolsceTuż za świętującym podium Marquezem, wyścig ukończył Dani Pedrosa, sięgając po czwartą pozycję i cennych 13 punktów do klasyfikacji generalnej. Imponujące, szóste miejsce wywalczył Hiszpan Alvaro Bautista z ekipy Go & Fun Honda Gresini, który wystartował w wyścigu mimo kontuzji kolana i dwóch palców lewej ręki złamanych podczas wypadku w trakcie testów w Jerez de la Frontera zaledwie dwa tygodnie temu.

Czwarty z zawodników Hondy, Niemiec Stefan Bradl, mimo świetnej dyspozycji podczas treningów, nie dojechał do mety wyścigu, kończąc rywalizację o miejsca tuż za podium po niegroźnym upadku.

Emocjonujący wyścig klasy Moto2 - w której wszyscy zawodnicy korzystają z identycznych silników Hondy, CBR600RR, po zaciętej walce wygrał zdobywca pole position, Hiszpan Pol Espargaro, nieznacznie wyprzedzając Brytyjczyka, Scotta Reddinga. Podium uzupełnił Japończyk Takaaki Nakagami.

Druga runda MŚ MotoGP, Grand Prix Ameryk na torze CotA w Austin w Teksasie, już za dwa tygodnie. Motocykliści Hondy udają się do Stanów Zjednoczonych pewni siebie, po tym jak Marquez, Pedrosa i Bradl dominowali tam podczas ostatnich testów.