Honda i Marquez zaczynają sezon MotoGP na podium

dodano: 23.03.2016

Honda w Polsce

Dwukrotny mistrz świata MotoGP Marc Marquez rozpoczął sezon 2016 od podium w nocnym wyścigu o Grand Prix Kataru. Drugi z zawodników ekipy Repsol Honda, Dani Pedrosa, finiszował na piątym miejscu, podczas gdy zmagania kategorii Moto3 wygrał startujący Hondą Niccolo Antonelli.


Po zaciętej sesji kwalifikacyjnej Marquez ruszał do wyścigu w Katarze z pierwszego rzędu i choć po starcie spadł na piąte miejsce, niemal natychmiast przebił się na czoło stawki i wrócił do walki o zwycięstwo. Hiszpan jechał w czteroosobowej grupie, na finiszu tocząc zacięty pojedynek o drugą lokatę. Zawodnik Repsol Hondy w typowym dla siebie stylu zaatakował w ostatnim zakręcie i choć z drugim miejscem rozminął się o zaledwie dwie dziesiąte sekundy, był zadowolony z trzeciej pozycji i swojego 42. podium w 55 starcie w MotoGP.

 

„Cieszę się z trzeciego miejsca ponieważ wiem, że daliśmy z siebie wszystko, a poza tym dwa tygodnie temu podczas testów do moich rywali z podium traciliśmy sekundę - powiedział Marquez. - Chciałbym podziękować Hondzie i mojemu zespołowi za bardzo ciężką pracę. Wyścig miał szybsze tempo niż się spodziewaliśmy, a my zaliczyliśmy udany weekend i daliśmy z siebie sto procent na torze, który teoretycznie nie był dla nas sprzyjający. Większość wyścigu spędziłem za Andreą Dovizioso, ponieważ nie byłem w stanie go wyprzedzić. Trudno było odrobić czas, który traciłem na wyjściu z ostatniego zakrętu. Choć wiedziałem, że nie będzie to łatwe, zaatakowałem na cztery kółka przed metą, ale straciłem drugą pozycję na ostatnim okrążeniu. Zaatakowałem raz jeszcze, w ostatnim zakręcie, ale nie udało się. Mam nadzieję, że kolejne tory będą dla nas bardziej sprzyjające."

Honda w PolsceNiedaleko za grupą walczącą o podium linię mety minął drugi z reprezentantów ekipy Repsol Honda, Hiszpan Dani Pedrosa, który ukończył nocne zmagania w Katarze na piątym miejscu, podczas gdy punkty dla Hondy wywalczyli także zawodnicy belgijskiego zespołu Marc VDS, Australijczyk Jack Miller i debiutujący w MotoGP były mistrz świata Moto2, Hiszpan Tito Rabat.


„To był trudny wyścig - dodał Pedrosa. - Wystartowałem dobrze, ale wyjechałem za szeroko w pierwszym zakręcie. Na szczęście spadłem tylko na piąte miejsce, co było dobrą pozycją. Probowałem utrzymać się za czołową grupą, ale nie byłem wystarczająco szybki i z czasem straciłem z nią kontakt. Nie jestem zadowolony z wyniku i straty do zwycięzcy, ale wiele się dzisiaj nauczyliśmy i mamy nadzieję, że zrobimy dzięki temu postępy podczas kolejnej rundy. Poza tym wszystko było także dobrze pod względem fizycznym. Wiedzieliśmy, że ten tor będzie dla nas trudny, dlatego nie możemy już doczekać się kolejnej rundy w Argentynie."

Honda w PolsceW kategorii Moto2, w której wszyscy motocykliści korzystają z identycznych silników z drogowego modelu Honda CBR600RR, na podium stanęli Szwajcar Thomas Luthi, Hiszpan Luis Salom i Włoch Simone Corsi. Zmagania kategorii Moto3 padły z kolei łupem reprezentującego Hondę Włocha Niccolo Antonelliego, który po swoje trzecie zwycięstwo w swojej karierze sięgnął po dramatycznym finiszu z przewagą zaledwie siedmiu tysięcznych sekundy. W punktowanej piętnastce znalazło się aż siedmiu motocyklistów Hondy.

 

Druga z osiemnastu rund MotoGP odbędzie się za dwa tygodnie w Argentynie. W tym samym czasie motocykliści Hondy zmierzą się hiszpańskiej Aragonii w trzeciej rundzie mistrzostw świata